به وب سایت شرکت بازرگانی اورانوس خوش آمدید.
ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

ضرورت شناخت مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس توسط گروه بازرگانی اورانوس با سالها تجربه ترخیص کاری گمرک شهید رجایی. گفته می شود که بندرعباس یکی از مهم ترین بنادر تجاری و اقتصادی در کشور می باشد و همچنین لازم است هر تاجر و بازرگان داخلی پیش از هرگونه اقدام در زمینه واردات کالا با چگونگی مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس آشنا باشد. در واقع می توان گفت که فرآیند ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ اما شاید بپرسید که علت این اتفاق چیست؟

در پاسخ به سوال فوق باید بگوییم که اگر به موقعیت ویژه ی جغرافیایی بندرعباس توجه کنید، شما هم متوجه می شوید که این بندر می تواند در زمینه نقل و انتقالات بین المللی کالاها بسیار مناسب باشد. در واقع شاید بهتر باشد بگوییم که بندرعباس از گذشته تاکنون از جمله بنادر تجاری مهم در کشور شناخته می شود؛ به طوری که امروزه نیز اغلب تجارت های بین المللی به وسیله گمرک های بزرگ این بندر به انجام می رسند و علاوه بر تجار داخلی، کشتی های خارجی نیز تمایل دارند که بارگیری محموله های خود را در این بندر به انجام رسانند. در نتیجه می توان گفت آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس از جمله موضوعاتی است که هر تاجری باید پیش از شروع فعالیت های تجاری خود بدان آگاه باشد.

در واقع موقعیت جغرافیایی مناسب و امکانات ویژه این بندر در زمینه ترخیص کالا موجب شده تا تجار و بازرگانان داخلی از گمرک های این بندر به منظور ترخیص کالاهای خریداری شده خود استفاده نمایند.  همچنین وجود دو گمرک بزرگ و فعال شهید رجایی و باهنر از دیگر دلایلی هستند که موجب شده اند تجار و بازرگانان داخلی بندرعباس را به عنوان یک بندر تجاری مهم در زمینه واردات کالاهای خود انتخاب نمایند.

بنابراین می توان گفت که بندرعباس یک قطب  اقتصادی مهم در کشور می باشد که با برخورداری از موقعیت جغرافیایی مناسب و امکانات ویژه در زمینه واردات و ترخیص کالا از گمرک، مورد توجه اغلب بازرگانان و تجار داخلی قرار گرفته است. در نتیجه لازم است که هر تاجر و بازرگانی پیش از انجام هرگونه فعالیت تجاری در زمینه واردات کالا، با چگونگی ترخیص کالا از گمرک بندرعباس (شهید رجایی و باهنر) آشنا باشد.

ضرورت شناخت مراحل ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

اقدامات اولیه در زمینه ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

همانطور که می دانید فرآیند ترخیص کالا از گمرک همواره نیازمند شناخت یک سری نکات، قوانین و دستورالعمل های اجرایی است که عموم تجار با آن آشنایی دارند، چرا که شناخت مراحل انجام این فرآیند برای رسیدن به تجارت های پرسود الزامی می باشد؛ اما این نکته قابل ذکر است که مراحل ترخیص کالا از گمرک در مناطق مختلف می تواند به صورت های گوناگون انجام شود.

در واقع می توان گفت که پیش از هرگونه اقدامی در زمینه واردات انواع کالا، بهتر است که از چگونگی مراحل ترخیص کالا از گمرک منطقه مورد نظرتان آگاهی داشته باشید، چرا که گاهی در برخی مناطق هر کالایی مجوز واردات نداشته و لذا لازم است که برای واردات کالای مربوطه از گمرکی که مجوز چنین کاری را صادر می کند، تقاضای نقل و انتقالات کالا را داشته باشیم. پس اگر قصد دارید تجارت های خود را در خصوص واردات کالا به وسیله بندرعباس انجام دهید، حتما لازم است که با چگونگی ترخیص کالا از گمرک بندرعباس آشنایی داشته باشید.

بنابراین از جمله اقدامات اولیه در زمینه ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس این است که شما به گمرک های فعال این بندر مراجعه نمایید و با چگونگی عملکرد کارمندان این گمرک ها آشنا شوید، همچنین می توانید در خصوص چگونگی ترخیص کالاها از ترخیص کار گمرک راهنمایی بخواهید یا در خصوص اسناد و مدارک مورد نیاز ترخیص کالاها اطلاعات کسب نمایید. در واقع آشنایی با مراکز گمرک و نحوه عملکرد آن ها در خصوص فرآیندهای تجاری می تواند در تسریع روند فعالیت هایتان نیز موثر واقع شود.

همچنین از دیگر اقدامات اولیه در این زمینه، این است که کالاهای قابل ترخیص در این منطقه را نیز مورد بررسی قرار دهید. همانطور که گفته شد هر کالایی مجوز واردات نداشته و همچنین واردات انواع کالاها در گمرک مناطق مختلف متفاوت می باشد؛ اما با توجه به اهمیت ویژه بندرعباس در خصوص اجرای انواع فعالیت های تجاری، باید بگوییم که اغلب کالاها در این بندر قابل ترخیص بوده و دارای مجوز صادرات و واردات می باشند که از جمله مهم ترین این کالاها می توان به ترخیص تجهیزات پزشکی، آرایشی و بهداشتی، خودرو، کالاهای خاص نظامی، لوازم خانگی، فرش ماشینی، شیرآلات بهداشتی و ماشین آلات راهسازی اشاره کرد.

مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

هزینه ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

در زمینه شناخت مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، توجه به هزینه های ترخیص کالا نیز از نکات بسیار مهم و اصلی در پیشبرد فعالیت های تجاری شما می باشد که لازم است همواره به آن توجه نمایید. بنابراین در خصوص هزینه های ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس باید بگوییم که هزینه های ترخیص کالا در این بندر کاملا مشابه با سایر گمرک های کشور محاسبه شده و تفاوت چندانی با گمرک های دیگر ندارد.

در نتیجه می توان گفت که هزینه های ترخیص کالا در این بندر نیز مانند سایر گمرک های کشور به فاکتورها و پارامترهای مختلفی از جمله نوع کالاها و تعداد یا حجم کالاها بستگی داشته و مطابق با این دو پارامتر مهم محاسبه می شود.

آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

اکنون پس از بررسی کالاهای قابل ترخیص و چگونگی عملکرد گمرک های موردنظر در خصوص انجام فرآیند  واردات کالا، بهتر است که مراحل گام به گام ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس را برای شما عنوان کنیم؛ اما پیش از هر صحبتی لازم است بگوییم که شرایط و قوانین ترخیص کالا از گمرک بندرعباس تقریبا با چگونگی ترخیص کالا از سایر گمرک های کشور برابر و یکسان بوده و لذا تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

بنابراین به طور کلی مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس را نیز همچون سایر بنادر و گمرک ها می توان به صورت ذیل دسته بندی نمود:

  • مرحله اول: ورود اطلاعات از طریق سیستم EPL
  • مرحله دوم: پرینت اظهارنامه
  • مرحله سوم: دریافت کوتاژ و تعیین مسیر
  • مرحله چهارم: ارزیابی کالا
  • مرحله پنجم: اخذ مجوزهای لازم
  • مرحله ششم: بررسی مداک و اسناد به وسیله کارشناس سرویس
  • مرحله هفتم: مراجعه به صندوق و پرداخت هزینه های مربوطه
  • مرحله هشتم: مراجعه به انبارداری و انجام آخرین مراحل ترخیص کالا از انبار
  • مرحله نهم: خروج کالا از انبار
  • مرحله دهم: دریافت کالا توسط واردکننده
5/5 - (16 امتیاز)