به وب سایت شرکت بازرگانی اورانوس خوش آمدید.
ترخیص کالا از گمرک بازرگان

ترخیص کالا از گمرک بازرگان

معرفی گمرک بازرگان

ترخیص کالا از گمرک بازرگان برای تجار داخلی و خارجی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. این گمرک با موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی که دارد از جمله مهم ترین گمرکات در نقل و انتقالات کالاهای کشورهای اروپایی شناخته می شود. گمرک بازرگان در شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو و استان آذربایجان غربی واقع شده است. این گمرک در سال 1305 هجری شمسی تاسیس شده و از دیرباز تاکنون مورد توجه بازرگانان داخلی و خارجی می باشد.

شاید بپرسید دلیل اهمیت ترخیص کالا از گمرک بازرگان چیست یا اصلا چرا اغلب تجار این گمرک را برای انجام معاملات بین المللی و ترخیص کالاهای وارداتی خود انتخاب می کنند؟ پاسخ به این سوال بسیار روشن است، موقعیت جغرافیایی ویژه گمرک بازرگان موجب شده تا این گمرک بر سر راه تجارت های بین المللی ایران با کشورهای مختلفی از جمله ترکیه، ارمنستان، گرجستان، جمهوری آذربایجان، روسیه و سایر کشورهای همسایه قرار گرفته و به لحاظ اقتصادی هزینه های کمتری را در زمینه نقل و انتقالات تجاری برای بازرگانان داشته باشد. بدین ترتیب انتخاب این گمرک برای انجام انواع معاملات بین المللی مخصوصا واردات کالاهای مختلف برای تجار و بازرگانان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

گمرک بازرگان واقع شده در دامنه رشته کوه های آرارات با مساحتی به اندازه چهار هزار و چهارصد متر مربع از جمله بزرگترین گمرکات کشور در زمینه واردات، صادرات، ترخیص و ترانزیت کالا شناخته می شود. این گمرک با کشور ترکیه تنها یک کیلومتر فاصله داشته و از جمله گمرکات زمینی فعال در زمینه ترخیص انواع کالاهای وارداتی شناخته می شود. همچنین نزدیکی این گمرک به کشورهای ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و روسیه موجب شده تا تجار و بازرگانان برای انجام واردات کالاهای اروپایی از این گمرک برای ترخیص کالاهای اروپایی خود استفاده کنند.

گمرکات مختلفی از جمله یلدشت، بازارچه های ساری مو و صنم بلاغی تحت نظارت گمرک بازرگان فعالیت دارند و این بدان معناست که تجار و بازرگانان داخلی می توانند کالاهای وارداتی خود را علاوه بر گمرک بازرگان از سایر گمرکات منطقه آذربایجان نیز مطابق با آیین نامه های ترخیص کالا از گمرک بازرگان و بدون دردسر ترخیص نمایند.

ترخیص کالا از  این گمرک  به دلایل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب این گمرک برای تجار بسیار قابل اهمیت است و از این رو لازم است در زمینه انجام هرچه بهتر فرآیندهای مربوط به ترخیص کالا از گمرکات کشور با نحوه ترخیص کالا از گمرک بازرگان نیز آشنا بود. در واقع شناخت قوانین و مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان می تواند در کاهش هزینه های ترخیص و واردات کالا به تجار کمک کرده و در هر چه سریعتر انجام شدن امور گمرکی و بازرگانی این کار موثر واقع شود.

چگونگی و نحوه ترخیص کالا از گمرک بازرگان

چگونگی و نحوه ترخیص کالا از گمرک بازرگان

ترخیص کالا از گمرک بازرگان همچون سایر گمرکات کشور قوانین و تشریفات خاص خود را دارد و لازم است پیش از هرگونه اقدام در زمینه انجام معاملات و تبادلات بین المللی در این گمرک با قوانین و امور گمرکی آن آشنا شد؛ اما پیش از آنکه در ارتباط با نحوه انجام امور گمرکی و چگونگی ترخیص کالا از گمرک بازرگان صحبت کنیم، لازم است به چند مورد از مزایای مهم ترخیص کالا از این گمرک اشاراتی داشته باشیم:

 • این گمرک از نظر موقعیت جغرافیایی هم مرز با کشور ترکیه بوده و از نظر واردات کالاهای اروپایی برای تجار داخلی و خارجی بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • ترخیص کالا از این گمرک همواره توسط حمل و نقل های زمینی انجام می شود، بدین منظور برای انجام هر چه بهتر نقل و انتقالات کالاهای وارداتی به این گمرک دو درب ورودی برای بارگیری تریلی ها، کامیون ها و ماشین های سواری و اتوبوس در نظر گرفته شده تا روند نقل و انتقالات در اسرع وقت انجام شود.
 • روزانه حدود 350 الی 500 تریلی از این گمرک عبور کرده و بارگیری می شوند، یعنی گمرک بازرگان از جمله گمرک های بزرگ و فعال در کشور می باشد.
 • قوانین واردات کالا در این گمرک مشابه با سایر قوانین صادرات و واردات در کشور می باشد و لذا لازم نیست در زمینه مطالعه قوانین ترخیص کالا از گمرک بازرگان به منابع جدید و بیشتر مراجعه نمایید.
 • این گمرک از نظر موقعیت جغرافیایی و ترخیص انواع کالاهای وارداتی برای تجار خارجی نیز بسیار قابل اهمیت می باشد.
 • امکان ترخیص کالا به روش ترخیص پیله وری از جمله مهم ترین مزایای ترخیص کالا از گمرک بازرگان شناخته می شود.

اکنون با توجه به مزایای بسیار مهم و فوق العاده ترخیص کالا از گمرک بازرگان و اهمیت ویژه ی این گمرک برای تجار داخلی و خارجی لازم است یادآور شویم که ترخیص هرگونه کالا در این گمرک بستگی به مجوزهای سازمان وزارت صمت دارد و لذا هر کالایی امکان ورود به کشور را نداشته و لازم است پیش از هرگونه اقدام در این زمینه با لیست کالاهای ممنوعه آشنا شد؛ اما از جمله کالاهایی که مجوز واردات داشته و به طور متداول در این گمرک بارگیری و ترخیص می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • واردات انواع پارچه
 • مواد پلاستیکی
 • انواع درب های مخصوص آسانسور (درب اتوماتیک)
 • انواع سنگ
 • لوازم یدکی
 • پروفیل های آلومینیومی
 • موتورهای مورد استفاده در صنایع گوناگون
 • میله هایی از جنس پلاستیک
 • و …

در زمینه آشنایی با نحوه ترخیص کالاها از گمرک بازرگان باید بگوییم که مراحل ترخیص کالا از این گمرک نیز همچون سایر گمرکات انجام می شود، یعنی شما در ابتدا باید مدارک مورد نیاز و مجوزهای لازم را از سوی سازمان های ذیربط دریافت نموده و پس از ارائه آن ها به اداره گمرک و طی روندهای اداری و انجام دقیق تشریفات گمرکی کالاهای خریداری شده خود را از این گمرک ترخیص نمایید. از جمله اسناد و مدارک مورد نیاز در زمینه ترخیص کالا از گمرک بازرگان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارت بازرگانی
 • اسناد خرید کالا
 • تمامی مجوز های مورد نیاز برای واردات کالا
 • ارائه ی بارنامه مربوط به کالا
 • فاکتور خرید کالا ( ارزش کالا )
 • ارائه گواهی های بازرسی
 • بیمه نامه محصول
 • سندهای بانکی
 • پروفرما
 • ترخیصیه
 • قبض انبار
 • پکینگ لیست (اطلاعات کامل بار)

استخدام ترخیص کار حرفه ای در زمینه ترخیص کالا از گمرک بازرگان

استخدام ترخیص کار حرفه ای در زمینه ترخیص کالا از گمرک بازرگان

ترخیص کالا از گمرک تشریفات خاص و قوانین مختلفی دارد که به عنوان یک ترخیص کار باید با تمامی این قواعد و قوانین آشنا بود؛ اما قطعا با توجه به مشغله های فراوان تجارت های بزرگ تجار و بازرگانان زمان کافی برای آموزش این قوانین را ندارند و همچنین کسب تجربه در این زمینه نیازمند سال ها فعالیت در حوزه امور بازرگانی و گمرکی می باشد. بنابراین یک راهکار مناسب در این خصوص استخدام ترخیص کار حرفه ای و باسابقه ای است که ضمن آشنایی با مراحل و قوانین امور گمرکی، تجربه کافی نیز در زمینه ترخیص انواع کالاها را داشته باشد و بتواند در هرچه بهتر و سریع تر انجام شدن این امر به شما کمک کند.

شرکت بازرگانی اورانوس ضمن ارائه خدمات بازرگانی مختلف در حوزه صادرات و واردات کالا، طی سال ها سابقه ی درخشان در تجارت های داخلی و خارجی کوشیده تا با تربیت ترخیص کاران حرفه ای در زمینه ترخیص انواع کالاها از گمرکات مختلف کشور به تجار و بازرگانان داخلی در زمینه گسترش هرچه بهتر تجارت هایشان کمک نماید.

گروه بازرگانی اورانوس ضمن ارائه انواع خدمات بازرگانی و ارائه انواع مشاوره های کارشناسانه اقتصادی، در زمینه ترخیص کالا از گمرک بازرگان نیز خدمات ویژه ای را به تجار داخلی و خارجی ارائه می نماید. شما به عنوان یک تاجر تازه کار یا شاید یک بازرگان حرفه ای و باسابقه می توانید در زمینه انجام امور بازرگانی تجارت خود به این شرکت مراجعه نموده و ضمن دریافت مشاوره در هر زمینه از تجارت های بین المللی، انجام امور بازرگانی، گمرکی و ترخیص کالاهای تجارت خود را به تیم مجرب و حرفه ای این شرکت سپرد و با خیالی آسوده و بدون هیچ گونه دغدغه ای به تجارت های بزرگ بپردازید و در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین سرمایه گذاری ها به سودهای کلان اقتصادی دست یابید.

4.9/5 - (13 امتیاز)