به وب سایت شرکت بازرگانی اورانوس خوش آمدید.
اسناد و مدارک لازم جهت ترخیص کالا از گمرک

اسناد و مدارک لازم جهت ترخیص کالا از گمرک

مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک را چه زمانی جمع آوری کنیم؟

اگر از تجار با سابقه و خبره در زمینه تجارت های بین المللی بپرسید اولین مرحله یا اقدامی که در برنامه ریزی مراحل واردات و ترخیص کالا باید انجام دهیم، چیست؟ همگی متفق القول می گویند جمع آوری مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک اولین و مهم ترین اقداماتی است که باید برای آن برنامه ریزی کنید؛ اما چرا پیش از پرداخت هزینه های گمرک و حتی ورود کالاها به کشور باید برای جمع آوری و تهیه مدارک لازم جهت ترخیص کالا از گمرک برنامه ریزی کنیم؟

شما زمانی که به اداره گمرک مراجعه می کنید تا کالاهای خود را پس از انجام تشریفات اداری و امور گمرکی از انبارهای گمرک بارگیری کنید، حتما باید اسناد و مدارکی را به مامور گمرک و انبارداران ارائه نمایید تا مالکیت خود بر کالاها و قانونی بودن تجارتتان را به اثبات رسانده و در نهایت کالاهای خود را از گمرک ترخیص نمایید. بنابراین جمع آوری این اسناد و مدارک با توجه به حجم انبوه کالاها، حمل و نقل ها از کشورهای مختلف، شیوه ورود آن ها به کشور و سایر مسائل و چالش های واردات کالاهای خارجی بسیار زمانبر می باشد که اگر این کار را برای روزهای آخر بگذارید، قطعا روند ترخیص کالاها از گمرک به تعویق می‌افتند و در نهایت شما با هزینه ها و جریمه های سنگینی در این زمینه مواجه خواهید شد.

بدین ترتیب با توجه به آنکه واردات کالا خود به تنهایی مسئله پیچیده و دشواری است، جمع آوری مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک به تنهایی می تواند زمان زیادی را از انجام فعالیت های بازرگانی شما بگیرید، پس برای صرفه جویی در وقت و هزینه خود از همان آغاز به تدریج مدارک و اسناد مربوطه برای ورود کالاها به کشور و ترخیص آن ها از گمرک را جمع آوری نمایید تا به هنگام ترخیص کالاها از گمرک دچار سردرگمی نشده و به سرعت نسبت به ترخیص کالاها و دریافت آن ها از انبار گمرک اقدام نمایید.

اسناد و مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک

اسناد و مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک با توجه به ریسک بزرگ تجارت های بین المللی طبق قوانین خاصی انجام می شود تا از بروز تخلفات گوناگون در راین زمینه جلوگیری به عمل آید. بنابراین شما در تمامی مراحل واردات و حتی ترخیص کالاها از گمرک به مجوزها و اسناد متعددی نیاز دارید تا قانونی بودن فعالیت تجاری خود را به اثبات برسانید و مرتکب تخلفات قانونی نشوید.

بدین ترتیب در هر مرحله از واردات کالاها لازم است اسناد و مدارک مختلفی را جمع آوری نموده و به مراجع ذیربط آن ارائه نمایید. به عنوان مثال در ابتدا کار باید کارت بازرگانی داشته باشید تا امکان خرید کالاهای خارجی در کشورهای مختلف به شما داده شود یا پیش از ورود کالاها به کشور مجوز ورود کالاها را با ارائه اسناد حمل و نقل شرکت های لجستیک به مراجع قانونی، دریافت کنید تا اجازه بارگیری کالاها در مناطق مرزی یا بندرهای گمرکی به شما داده شود. بنابراین در زمینه واردات کالا اسناد و مدارک مختلفی را باید به سازمان های مختلف ارائه نماییم که در میان تمامی آن ها اداره گمرک مهم ترین و آخرین مرحله ای است که با بررسی مدارک اجاره خروج کالاها از انبار را صادر کرده و در نهایت شما می توانید کالاهای خود را دریافت نموده و به بازارهای فروش منتقل کنید.

اسناد و مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک با توجه به اهمیت مرحله ترخیص و سخت گیری های اداره گمرک، معمولا شامل مجوزها و مدارک مختلفی است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسناد مربوط به بارنامه
 • برگه های ترخیصیه
 • مجوزها و گواهی مبدا
 • فاکتورهای خرید کالا یا سیاهه خرید
 • نامه برات یا اسناد مربوط به اعلامیه های تامین ارز
 • برگه ها و اسناد پروفرما با پیش فاکتور
 • اسناد و مجوزهای ثبت سفارش در سامانه تجارت
 • لیست عدل بندی
 • اسناد مربوط به پرداخت حقوق شرکت های حمل و نقل
 • برگه های مربوط به به بیمه حمل و نقل کالاها
 • برگه ها و اسناد مربوط به بیمه گمرکی کالاها
 • پروانه بهره برداری کالاهای شرکت های تولیدی
 • کاتالوگ ها و بروشورهای کالا
 • مجوزهای ورود کالا به کشور
 • کارت بازرگانی تجار و بازرگانان
 • مجوزهای قانونی مربوط به سلامت، بهداشت و استانداردها کالاهای خارجی
 • مجوزهای ترخیص کالا از گمرک
 • کارت حق عمل کاری یا وکالت نامه قانونی برای ترخیص کاران و نمایندگان قانونی

با این حال بسته به نوع کالاها با مجوزهای مختلفی در زمینه واردات و ترخیص کالاها مواجه هستیم و لذا بهتر است پیش از هر اقدامی در زمینه انجام تجارت های بین المللی ابتدا با مشاورین بازرگانی مشورت نمایید تا آن ها با اطلاعات دقیق تری شما را در این زمینه و در جمع آوری اسناد و مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک راهنمایی کنند.

جمع آوری مدارک لازم برای ترخیص کالا از وظایف مهم ترخیص کار

جمع آوری اسناد و مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک یکی از وظایف مهم ترخیص کاران

استخدام یک ترخیص کار حرفه ای و با تجربه همواره یکی از مهمترین اقداماتی است که تجار با سابقه و فعال در حوزه تجارت های بین المللی در رأس برنامه ریزی های کاری خود قرار می دهند، چرا که کمک گرفتن از یک متخصص که با تمامی قوانین و فوت و فن های کار آشنا است می تواند به شدت در روند انجام امور بازرگانی فعالیت شما تاثیر گذاشته و درنهایت هزینه های اولیه شما را کاهش دهد.

ترخیص کار کالا وظایف متعددی را برعهده دارد و معمولا کار خود را از آغاز خریدهای تجاری شما در کشورهای خارجی شروع می کند و تمامی مراحل واردات تا ترخیص کالا از گمرک را به عنوان وکیل و نماینده قانونی شما به صورت حضوری و شخصا در اداره گمرک و سایر سازمان های مربوطه پیگیری می کند؛ اما در این میان مهم‌ترین وظیفه ترخیص کار کالا جمع آوری اسناد و مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک می باشد که معمولا با برنامه ای دقیق و از همان مراحل اولیه واردات توسط ترخیص کار انجام می شود.

ترخیص کار کالا با تجربه ای که در زمینه انجام تجارت های بین المللی مختلف دارد، به خوبی با اسناد و مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک آشنا است، او حتی به خوبی می داند هر کالا چه مجوزهایی نیاز دارد و از کدام مراجع باید این مجوزها را تهیه کرد، به همین دلیل از همان ابتدا کار شخصا مراحل جمع آوری اسناد و مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک را انجام می دهد تا در زمان تحویل و ترخیص کالاها از گمرک با مشکلی مواجه نشوید و به سرعت کالاها را از گمرک خارج کنید.

بر همین اساس اغلب تجار و بازرگانان به منظور کاهش دغدغه های کاری و فکری از یک ترخیص کار حرفه ای برای انجام مراحل گوناگون ترخیص کالا کمک می گیرند تا روند ترخیص کالاها از گمرک را با سرعت و دقت بیشتری به انجام برسانند.

بنابراین اگر شما هم به تازگی فعالیت تجاری خود را آغاز کرده اید و هنوز آنچنان با چم و خم های کار آشنا نیستید، حتما از یک مشاور بازرگانی یا ترخیص کار حرفه ای در مراحل گوناگون واردات و ترخیص کالا از گمرک کمک بگیرید. برای این منظور می توانید از خدمات شرکت بازرگانی اورانوس استفاده کنید. شرکت بازرگانی اورانوس با سال ها سابقه در حوزه تجارت های بین المللی آمادگی خود را مبنی بر شرکت در پروژه های تجاری بزرگ اعلام نموده و در این راه خدمات مختلفی را ارائه می کند که از جمله آن ها ترخیص کالاها و انجام امور گمرکی تجارت شما در گمرکات مختلف کشور می باشد.

3.7/5 - (4 امتیاز)