به وب سایت شرکت بازرگانی اورانوس خوش آمدید.
ترخیص کار گمرک کیست

ترخیص کار گمرک کیست و چه وظایفی دارد؟

شاید شما هم با کلمه ترخیص کار گمرک مواجه شده باشید و بخواهید بدانید که این فرد ترخیص کار کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟ یا بدنبال شماره ترخیص کار گمرک باشید. برای پاسخ به این سوال ما امروز در این مقاله تصمیم داریم مفصلا در ارتباط با ترخیص کار گمرک، وظایف و ویژگی های یک ترخیص کار معتبر صحبت کنیم؛ بنابراین اگر شما هم تمایل دارید با این شخصیت و وظایف او در حیطه فعالیت های گمرکی آشنا شوید در مطالعه ادامه این مقاله با ما همراه شوید.

در وهله اول باید بگوییم ترخیص کار گمرک که آن را با عنوان حق العملکار گمرک نیز می شناسیم، شخصیتی است حقیقی یا حقوقی که از جانب صاحب کالا وکالت می گیرد تا کالای وارداتی وی را از گمرک ترخیص کند، در واقع ترخیص کار گمرک وکیل صاحب کالا در زمینه ترخیص کالاهای وارداتی وی از گمرک می باشد.

بنابراین با توجه به آنچه که در خصوص معرفی ترخیص کار گمرک گفتیم، باید بگوییم که وظیفه ی این شخصیت در واقع ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک می باشد؛ اما توجه کنید که انجام فرآیندهای ترخیص توسط ترخیص کار همواره به یک سری الزامات قانونی و اسناد و مدارک نیازمند می باشد تا فرآیندهای مربوط به ترخیص کالا از گمرک به شکل اصولی و کاملا قانونی انجام پذیرند.

همچنین علاوه بر داشتن مدارک معتبر در زمینه اثبات ترخیص کار بودن فرد در مقابل کالاهای وارداتی صاحب کالا، لازم است که یک ترخیص کار از دانش و تجربه کافی در زمینه ترخیص کالا نیز آگاهی داشته باشد تا علاوه بر انجام هرچه بهتر فرآیندهای مربوط به ترخیص کالاها، در کاهش هزینه های ترخیص و زمان انجام فرآیندهای مربوطه نیز به صاحب کالا کمک نماید.

ویژگی های یک ترخیص کار گمرک معتبر

ویژگی های یک ترخیص کار گمرک معتبر

اکنون با تعریف حق العملکار گمرک آشنا شدید و وظایف او را به خوبی می دانید، بهتر است که کمی هم در ارتباط با ویژگی های یک ترخیص کار گمرک صحبت کنیم. در واقع در این بخش قصد داریم شما را با مشخصه های یک ترخیص کار یا حق العملکار گمرک معتبر آشنا نماییم تا بتوانید یک ترخیص کار ماهر و با تجربه را به راحتی شناسایی و انتخاب نمایید.

یک ترخیص کار گمرک باید از نظر اخلاقی فردی امانتدار، صادق و قابل اعتماد باشد، چرا که ارزش کالاهای وارداتی در اغلب موارد بسیار بالا بوده و برای آنکه صاحب کالا یا واردکننده کالا بتواند با خیالی آسوده به ترخیص کار وکالت بدهد، لازم است که قبل از هرچیز بتواند به وی اعتماد کند. بر همین اساس لازم است بگوییم که تجار به مرور زمان و کار با ترخیص کاران مختلف می توانند به راحتی ترخیص کاران امانتدار را شناسایی نمایند و فعالیت های خود را به آن ها بسپارند.

در کنار ویژگی های اخلاقی یک حق العملکار گمرک باید دارای کارت حق العملکاری باشد تا بتواند فعالیت خود را قانونی و مورد تایید مراجع مربوطه نشان دهد. بر همین اساس یک ترخیص کار گمرک معتبر پیش از هر اقدامی باید به سازمان های مربوطه مراجعه نموده و در زمینه دریافت کارت حق العملکاری خود اقدامات لازم را به انجام رساند.

از دیگر ویژگی های یک ترخیص کار گمرک معتبر می توان به سن و مدارک تحصیلی وی اشاره کرد. یک ترخیص کار باید بالای 25 سال سن داشته و همچنین دارای حداقل مدرک کاردانی امور گمرکی یا مدرک کارشناسی سایر رشته ها باشد. علاوه بر مدارکی که نام بردیم یک ترخیص کار معتبر باید فاقد سوء پیشینه یا سابقه های کیفری و قاچاق نیز باشد.

یک نکته مهم در زمینه اعتبار کارت حق العملکاری اینکه این کارت ها اعتباری به مدت یک سال دارند؛ اما در صورت تمایل تا چهار مرتبه قابل تمدید می باشند، یعنی اگر ترخیص کار گمرک مرتکب خطایی نشود، می تواند با کارت خود به مدت پنج سال فعالیت کند؛ اما توجه کنید که پس از طی این دوره باید برای اخذ مجدد پروانه حق العملکاری اقدام نماید.

چرا باید فرآیندهای مربوط به ترخیص کالا را به ترخیص کار گمرک بسپاریم؟

چرا باید فرآیندهای مربوط به ترخیص کالا را به ترخیص کار گمرک بسپاریم؟

همانطور که می دانید ترخیص کالا از گمرک مستلزم رعایت یک سری اصول  قوانین می باشد که دون شناخت آن ها و فقدان تجربه کافی در این زمینه، قطعا با مشکلات مختلفی مواجه خواهیم شد و در نهایت فرآیند ترخیص کالاها از گمرک به یک فرآیند سخت و طاقت فرسا تبدیل می شود؛ بنابراین برای پیشگیری از بروز چنین مسائلی هواره لازم است که به یک ترخیص کار گمرک با تجربه مراجعه کنیم تا فرآیندهای مربوط به ترخیص را بدون هیچ گونه مشکلی تا پایان به انجام برسانیم.

عدم برخورداری از تجربه و دانش کافی در زمینه ترخیص کالاها از گمرک می تواند منجر به طولانی شدن پروسه ترخیص شده و در نتیجه هزینه های شما را افزایش دهد، چرا که با طولانی شدن زمان ترخیص، کالاهای شما مدت بیشتری را باید در انبار گمرک بمانند و لذا لازم است که هزینه بیشتری را در خصوص نگهداری کالاهای خود در انبار گمرک پرداخت نمایید.

همچنین طولانی شدن پروسه ترخیص کالاها از گمرک موجب می شود سرمایه تاجر به صورت راکد در انبار گمرک بماند و با این اتفاق ضررهای سنگین مالی برای وی به وجود آورد؛ بنابراین با برخورد به چنین حادثه ای تاجر مجبور می شود برای جبران خسارت های خود قیمت کالاها را افزایش دهد؛ اما توجه داشته باشید که افزایش قیمت نه تنها بر بازار تاثیر می گذرد بلکه موجب می شود قیمت کالا از قیمت کالای رقبا بالاتر رفته و لذا با این اتفاق کالا از دور رقابتی رقیبانش خارج شود که با این اوصاف خسارت های سنگین تری برای تاجر به وجود می آید.

بنابراین با توجه به آنچه گفته شد، باید بگوییم که برای انجام هرچه بهتر و سریع تر فرایندهای مربوط به ترخیص کالاهای وارداتی بهتر است که ترخیص کالاها را به یک فرد کاربلد و ماهر در این زمینه بپردازیم تا علاوه بر تسریع روند پروسه ترخیص، از اتلاف وقت و هزینه ها نیز جلوگیری به عمل آوریم.

شرکت بازرگانی اورانوس ترخیص کار رسمی گمرک

شرکت بازرگانی اورانوس ترخیص کار رسمی گمرک

همانطور که گفتیم ترخیص کالا از گمرک به دانش، مهارت و تجربه کافی در این زمینه نیاز دارد که اغلب افراد با توجه به مشغله های کاری خود قادر به آموزش تمام این نکات و مهارت ها نیستند، پس همواره لازم دارند که برای تسریع روند فعالیت های تجاری خود از افراد با تجربه و آگاه در این زمینه کمک بگیرند.

شرکت بازرگانی اورانوس از جمله شرکت های تجاری است که در زمینه ترخیص کالا می تواند به شما کمک کند. این شرکت با سابقه طولانی خود در زمینه ترخیص کالاهای وارداتی مختلف از جمله ترخیص کاران رسمی گمرک شناخته می شود که شما با خیال راحت می توانید تمام امور گمرکی خود را به گروه با تجربه و کاربلد این شرکت تجاری بسپارید و نگرانی در زمینه نحوه انجام فعالیت ها نداشته باشید.

همچنین لازم به ذکر است که شرکت بازرگانی اورانوس علاوه بر سال ها سابقه کار و تجربه در زمینه ترخیص کالاهای وارداتی، با گمرک های مختلف کشور از جمله گمرک بندرعباس، گمرک فرودگاه امام خمینی و … کار کرده و لذا با چگونگی شرایط ترخیص کالا از گمرک های مختلف کشور آشنا می باشد؛ بنابراین با وجود چنین تجربه ای می توانید بدون دغدغه به تجارت پرداخته و نگرانی در زمینه واردات کالا نداشته باشید.

5/5 - (3 امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «ترخیص کار گمرک کیست و چه وظایفی دارد؟»

  1. آیا گرفتن نمونه برای آزمایش کیفیت کالا از شرکت خارجی مستلزم حقوق گمرکی می شود؟ بطور مثال یک شرکت چینی نمونه رایگان پیشنهاد دادع است که با احتساب هزینه حمل و گمرکی قیمتی بیش از نمونه ایرانی پیدا می کند در صورتی که هنوز از کیفیت کالای خارجی هم مطمئن نیستیم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.