به وب سایت شرکت بازرگانی اورانوس خوش آمدید.
واردات و ترخیص کالا از ترکیه به ایران

واردات و ترخیص کالا از ترکیه به ایران

اهمیت واردات و ترخیص کالا از ترکیه به ایران

سال ها است که روابط تجاری پایداری میان ما و کشور همسایه ترکیه وجود دارد. در واقع موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه و هم مرز بودن ما با این کشور موجب شده که از دیرباز تاکنون تجار داخلی و خارجی، کشور ترکیه را برای انجام انواع تجارت های بین المللی خود مخصوصا واردات کالا انتخاب نمایند. به همین جهت آشنایی با نحوه واردات و ترخیص کالا از ترکیه برای تجار و بازرگانان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

با توجه به تحریم ها و مشکلات سیاسی حاکم بر کشور واردات کالاهای اروپایی و آمریکایی امر سخت و دشواری است و با توجه به محبوبیت این دسته از کالاهای وارداتی در کشور، اغلب مردم تمایل دارند از این کالاها استفاده نمایند، بنابراین تجارت و واردات این قبیل کالاها می تواند سودهای کلانی را برای تجار به همراه داشته باشد. ترکیه به لحاظ موقعیت جغرافیایی در دو قاره اروپا و آسیا واقع شده و از نظر تجارت های بین المللی این کشور با کشورهای اروپایی و آمریکایی مبادلات خوبی دارد و این یعنی واردات کالا از ترکیه می تواند در زمینه واردات کالاهای اروپایی و آمریکایی به کشور بسیار موثر واقع شود.

در واقع با توجه به داد و ستدهای بین المللی کشور ترکیه با سایر کشورهای جهان می توان گفت که واردات و ترخیص کالا از ترکیه می تواند یک تجارت بسیار موفق و پرسود برای تجار و بازرگانان داخلی کشور ما باشد. بررسی تاریخچه تجارت ایران با ترکیه نشان می دهد که تجار ایرانی از سال ها پیش به این موضوع پی برده و از دیرباز به دنبال برقراری روابط تجاری مهم با این کشور می باشند.

واردات و ترخیص کالا از ترکیه نسبت به سایر تجارت های وارداتی بسیار راحت تر انجام می شود. این کشور در مرز مشترک با ایران قرار دارد و این یعنی تجار برای حمل و نقل کالاهای وارداتی خود با چالش های کمتری مواجه هستند. واردات و ترخیص کالا از ترکیه از تمامی گمرکات کشور قابل انجام می باشد؛ اما وجود مرز مشترک با این کشور، موجب شده تا تجار به راحتی و از طریق گمرکات زمینی کشور نسبت به واردات و ترخیص کالاهای خود اقدام نمایند.

علاوه بر حمل و نقل راحت کالاهای وارداتی از ترکیه، تجارت با این کشور نسبت به سایر کشورها هزینه ها و سرمایه گذاری های کمتری نیاز دارد. هم مرز بودن کشور ما با ترکیه موجب شده تا فرآیندهای مربوط به دریافت ویزاهای تجاری، مجوزهای واردات کالا، پرداخت های بین المللی و … با هزینه های کمتری و در کمترین زمان ممکن انجام شوند. به این ترتیب می توان گفت که واردات و ترخیص کالا از ترکیه مزایای اقتصادی فراوانی برای تجار به همراه دارد و در واقع وجود چنین مزایایی اهمیت و ضرورت واردات از کشور ترکیه را برای تجار و بازرگانان دو چندان کرده و بر روابط تجاری دو کشور تاثیرات مثبتی داشته است.

چگونگی واردات و ترخیص کالا از ترکیه به ایران

چگونگی واردات و ترخیص کالا از ترکیه به ایران

همانطور که اشاره شد فاصله کم با کشور ترکیه و کاهش هزینه ها و سرمایه گذاری های اولیه تجارت با این کشور موجب شده تا تجار و بازرگانان داخلی کشور از دیرباز تاکنون ترکیه را برای انجام معاملات بین المللی خود از جمله واردات کالا انتخاب نمایند. نحوه واردات و ترخیص کالا از ترکیه نیز همچون سایر فرآیندها و تجارت های وارداتی قوانین خاص خود را دارد؛ اما در حالت کلی تر نحوه واردات و ترخیص کالا از ترکیه نیز همچون سایر مبادلات وارداتی انجام می شود، یعنی تجار و بازرگانان باید پیش از اقدام به واردات کالا از این کشور مجوزهای لازم و اسناد و مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک را آماده نموده و سپس نسبت به دریافت کالاهای خود از گمرکات کشور اقدام نمایند.

پیش از آنکه به مراحل و چگونگی ترخیص کالا از ترکیه بپردازیم لازم است یادآوری کنیم که واردات کالا از این کشور قوانین بین المللی خاص خود را دارد و تجار باید پیش از اقدام به تجارت با این قوانین آشنا باشند. از جمله این قوانین توجه به نوع کالاهای وارداتی است، یعنی باید پیش از واردات کالا به این موضوع توجه نمایید که چه کالایی مجوز ورود یا خروج را دریافت می کند و در حالت کلی تر می تواند به عنوان کالای وارداتی انتخاب شود.

از جمله کالاهایی که از نظر واردات بین دو کشور ایران و ترکیه مشکلی نداشته و به طور معمول و متداول در انواع معاملات بین المللی این دو کشور به عنوان کالای وارداتی یا صادراتی انتخاب می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پوشاک: انواع البسه زنانه و مردانه و بچگانه
  • لوازم و قطعات الکترونیکی
  • مواد اولیه نساجی و پلاستیکی
  • لوازم خانگی
  • میوه و سبزیجات
  • فلزات مختلف
  • کاشی و سرامیک
  • خشکبار

براساس آمارهای انجام شده ترکیه از جمله 5 کشور بزرگی است که در زمینه واردات کالا به کشور ما مورد توجه تجار و بازرگانان داخلی و خارجی قرار دارد. تبادلات بین المللی و اقتصادی میان کشور ما و کشور ترکیه در منطقه آزاد تجاری ماکو انجام شده و گمرک بازرگان به عنوان قطب اصلی صادرات و واردات میان این دو کشور شناخته می شود.

تجار و بازرگانان برای انجام معاملات خود با این کشور باید پس از مطالعه قوانین بین المللی و داخلی هر دو کشور، با نحوه ترخیص کالا از گمرک بازرگان آشنا شوند، قطعا که چگونگی ترخیص کالا از این گمرک نیز همچون سایر گمرکات کشور انجام می شود؛ اما با توجه به تشریفات خاص و امور گمرکی ویژه در گمرکات مختلف کشور آشنایی با نحوه ترخیص کالا از گمرک بازرگان می تواند در تسریع روند امور گمرکی و ترخیص کالاها به تجار کمک نماید.

در نهایت باید گفت که تمامی مراحل واردات و ترخیص کالا از ترکیه همچون سایر مبادلات تجاری انجام شده و مجوزها و قوانین خاص خود را دارد. تجار و بازرگانان باید اسناد و مدارک لازم را پیش از اقدامات تجاری به انجام رسانده و مدارک و اسنادی همچون دریافت مجوزهای واردات کالا، مجوزهای ترخیص کالا از گمرکات کشور، دریافت کارت بازرگانی، جمع آوری برگه های مربوط به پیش فاکتور، پروفرما، ثبت سفارش، تعرفه های گمرکی، اسناد مربوط به پرداخت ها و … را پیش از آغاز تجارت و ترخیص کالاها از گمرک آماده نمایند.

شرکت های بازرگانی و واردات و ترخیص کالا از ترکیه به ایران

شرکت های بازرگانی و واردات و ترخیص کالا از ترکیه به ایران

همانطور که می دانید شرکت های بازرگانی و هلدینگ های تجاری با ارئه خدمات گوناگون در زمینه واردات و ترخیص کالا از کشور های مختلف، در تسریع روند فرآیندهای مربوط به واردات و ترخیص کالا از گمرکات مختلف کشور موثر واقع می شوند. این شرکت ها با ارائه مشاوره های گوناگون در زمینه انتخاب بهترین کالاهای وارداتی، آشنایی با قوانین بین المللی واردات، نحوه واردات کالاها به کشور، چگونگی ترخیص کالاها از گمرک، دریافت مجوزهای بازرگانی و … به تجار کمک می کنند تا با دید جامع تری به تجارت پرداخته و با اطلاعات دقیق و کاملی امور بازرگانی تجارت خود را به انجام برسانند.

همچنین شرکت های بازرگانی با استخدام ترخیص کار های حرفه ای و ارائه خدمات گوناگون در زمینه انجام مراحل واردات و ترخیص کالا از گمرکات مختلف کشور، فرآیندهای مربوط به ترخیص کالا را برای تجار آسان تر نموده و در انجام هرچه بهتر و دقیق تر فرآیندهای مربوط به امور گمرکی موثر واقع می شوند.

شرکت بازرگانی اورانوس از جمله شرکت های فعال و با سابقه در کشور است که علاوه بر ارائه خدمات مختلف در زمینه واردات و ترخیص کالا از ترکیه، در زمینه ترخیص کالا از گمرکات مختلف کشور و همچنین واردات کالا از کشورهای خارجی گوناگون می تواند به تجار و بازرگانان کمک نماید. ترخیص کاران گروه بازرگانی اورانوس ضمن آشنایی با قوانین و قواعد بین المللی تجارت های وارداتی، با امور گمرکی و تشریفات خاص اداری این کار آشنا بوده و از تجربه کافی در این زمینه نیز برخوردار می باشند. بنابراین شما می تواند تمامی امور بازرگانی مربوط به تجارت خود را چه با کشور ترکیه و چه با سایر کشورهای جهان به این شرکت بسپارید و با خیالی آسوده تجارت خود را گسترش دهید.

5/5 - (1 امتیاز)