به وب سایت شرکت بازرگانی اورانوس خوش آمدید.
هزینه های واردات کالا شامل چه هزینه هایی می شود؟

هزینه های واردات کالا شامل چه هزینه هایی می شود؟

هزینه های واردات کالا یکی از مواردی است که برای بسیاری از تجار حائز اهمیت می باشد. این هزینه ها می توانند تاجران و بازرگانان را در مسیر روشنی قرار دهند.

معرفی هزینه های واردات کالا

هزینه های واردات کالا به چند پارامتر مهم و اساسی مربوط می شود. هر کدام از این هزینه ها می توانند در تخمین هزینه های ورود کالا سهم داشته باشند.

  • هر محصولی قیمت مشخص دارد، بنابراین بخشی از هزینه های کالاهای ورودی مربوط به بهای پرداختی کالا می باشد.
  • بازرسی کیفی از مواردی است که هر کالای وارداتی باید آن را پشت سر بگذراند. این بازرسی پیش از خروج کالا از مبدا انجام می شود و مستلزم پرداخت هزینه می باشد. این هزینه از بازرگانان و تاجران دریافت می شود.
  • خدمات حمل و نقل کالا هم نیاز به پرداخت هزینه دارد. در واقع کالاهایی که به کشور وارد می شوند، با توجه به نوع حمل هزینه پرداخت می کنند. این نوع هزینه ها به عنوان هزینه های واردات کالا شناخته می شود.
  • بیمه باربری یکی از مواردی است که نیاز به پرداخت هزینه دارد، البته این بیمه کاملاَ ضروری می باشد. در صورتی که محموله دزدیده شود یا آسیب جدی ببیند، شرکت بیمه خسارت شما را پرداخت خواهد کرد. نرخ در نظر گرفته شده برای بیمه هم در کشورهای مختلف یکسان نیست.
  • هزینه بازرسی کالا از دیگر هزینه های واردات کالا می باشد. این هزینه متناسب با مقدار و حجم کالا متفاوت بوده و متناسب با محصول هم تغییر می یابد.
  • کالاها زمانی که به گمرک وارد می شوند، در انبار نگهداری می شوند. زمانی که ترخیص کالا را انجام می دهید، هزینه های انبارداری از شما دریافت می شود. این هزینه با توجه به نوع محصول، میزان و حجم آن کاملاً متفاوت است. دموراژ یکی دیگر از هزینه های مربوط به ترخیص کالاست. اگر به هر دلیلی بازرگان یا تاجر نتواند کالاها و محصولات خود را از گمرک ترخیص کند، باید دموراژ پرداخت کند.

هزینه های گمرکی کالا

هزینه های گمرکی جزو هزینه های واردات کالا هستند. هر کالایی که به کشور وارد می شود، باید متناسب با کد تعرفه هزینه پرداخت کند. هزینه های گمرکی با توجه به قیمت محصول، نوع و میزان محصول متفاوت هستند.

برای محاسبه هزینه های گمرکی با لیستی از هزینه ها مواجه هستید:

هزینه های نوع اول آن شامل هزینه هایی هستند که باید در گمرک پرداخت شوند. حقوق گمرکی با فرمول «نرخ ارز*ارزش پروفرما*درصد تعرفه کالا» تعریف می شود و جزو هزینه های اول گمرک است.

هزینه های نوع دوم گمرک هم شامل هزینه هایی می شود که خارج از گمرک می باشد.

هزینه هایی که باید پیش از ورود به گمرک پرداخت شود، شامل هزینه پرداختی حق توقف و ذخیره کالا در انبار تا زمان ترخیص، هزینه مربوط به صدور ترخیصیه، هزینه لاک و مهر، پرینت و… می شود.

هزینه های واردات کالا همراه با ترخیص کالا

هزینه های واردات کالا همراه با ترخیص کالا

بخش دیگری از هزینه های واردات کالا مربوط به هزینه هایی است که همزمان با ترخیص کالا تعیین می شود. هزینه های ثبت سفارش کالا مانند فیش ثبت بازرگانی یکی از این هزینه ها می باشد. هزینه مالیات کارت بازرگانی، دستمزد ترخیص کالا و… از جمله هزینه های واردات کالا می باشند.

دریافت مجوز برای واردات کالا

ترخیص کالا نیاز به مراحل مختلفی دارد، به عنوان مثال فرد باید مجوزهای لازم را برای ورود کالا به کشور دریافت کند. یکی از این مجوزها، مجوز ورود و دیگری مجوز ترخیص کالا می باشد. مجوز ورود مجوزی است که توسط سازمان و نهادهای مختلف کشور مثلا جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، وزارت دفاع و… دریافت می شود. در واقع با این مجوزها امکان وارد کردن کالا به کشور فراهم می شود. نوع محصول و ویژگی های آن نیز در دریافت مجوز اهمیت زیادی دارد، به عنوان مثال برای وارد کردن مواد غذایی نیاز به دریافت مجوز وزارت بهداشت کشور وجود دارد. در این حالت مجوز ترخیص نیز مانند مجوز ورود توسط وزارت بهداشت صادر می شود.

برای صدور مجوز ترخیص کالا باید اطلاعات کافی را نسبت به محصولات در اختیار سازمان وزارت بهداشت قرار دهید. در واقع برای صدور این مجوز چندین ویژگی مهم از کالاهای وارداتی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند. اول اینکه کالاهای وارداتی بازرگانان و تاجران باید قابلیت مصرف داشته باشند. دوم اینکه این محصولات وارداتی باید تمام مراحل قانونی برای خروج از گمرک را پشت سر گذاشته باشند.

تجهیزات پزشکی نیز از مواردی هستند که نیاز به دریافت مجوز برای ترخیص کالا دارند. این کالاها نیز مانند مواد غذایی نیاز به مجوز ورود و ترخیص کالا دارند.

کالاهایی که کاربرد نظامی داشته باشند یا برای تامین امنیت کشور وارد می شوند، نیاز به دریافت مجوز از وزارت دفاع کشور دارند. در واقع امکان ترخیص کالا با توجه به صلاحدید آن ها فراهم می شود.

خدمات واردات کالا شرکت بازرگانی اورانوس

برای ترخیص کالا باید مدارک و مجوزهای مختلف را به سازمان های مربوطه ارائه کنید. واقعیت امر این است که ترخیص کالا امری پیچیده و دشوار است و نیاز به بررسی فراوان دارد. این موضوع برای ترخیص کار گمرک که سال ها تجربه کاری در این زمینه را دارد، بسیار ساده می باشد اما برای بازرگانان و تاجران کاری زمان بر و طولانی است. شرکت بازرگانی اورانوس خدمات مفیدی در زمینه ترخیص کالا، صادرات و واردات کالا به شما ارائه می کند. این شرکت می تواند تخمین درستی در مورد هزینه های واردات کالا در اختیار شما قرار دهد، ضمن اینکه این شرکت هزینه های واردات را تا حد ممکن کاهش دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]