به وب سایت شرکت بازرگانی اورانوس خوش آمدید.
کارت بازرگانی یکبار مصرف و معایب استفاده از آن

کارت بازرگانی یکبار مصرف

معرفی کارت بازرگانی یکبار مصرف

اگر شما هم در حوزه تجارت های بین المللی همچون صادرات و واردات فعالیت دارید، حتما با اصطلاحاتی از جمله کارت بازرگانی، کارت بازرگانی اجاره ای و کارت بازرگانی یکبار مصرف مواجه شده اید. اگر از تجار با سابقه و فعال در زمینه واردات و صادرات کالا باشید حتما با کارت بازرگانی و عناوین و اصطلاحات مربوط به آن آشنا هستید؛ اما اگر یک تاجر تازه کار هستید و به تازگی با چنین اصطلاحاتی برخورد کرده اید، به شما توصیه می کنیم این مقاله را از دست ندهید، امروز تصمیم داریم به معرفی کارت بازرگانی یکبار مصرف و معایب استفاده از آن بپردازیم، پس اگر با این اصطلاح مهم آشنا نیستید امروز با ما همراه باشید.

کارت بازرگانی از جمله مجوزهایی است که هر تاجر و بازرگانی باید پیش از آغاز فعالیت هایی همچون صادرات و واردات کالا نسبت به دریافت آن از طریق سازمان ها و مراجع ذیربط اقدام نماید و در واقع این کارت نشان می دهد تمامی امور مربوط به یک تجارت قانونی بوده و زیر نظر سازمان های دولتی به انجام رسیده است؛ بنابراین دریافت کارت بازرگانی از جمله الزامات مهم و اولیه در آغاز تجارت های بین المللی همچون صادرات و واردات کالا شناخته می شود.

با توجه به نوع فعالیت تجار در زمینه صادرات و واردات و همچنین قوانین تعریف شده در این خصوص کارت های بازرگانی دارای انواع مختلفی می باشند؛ اما کارت بازرگانی اجاره ای یا کارت بازرگانی یکبار مصرف نوعی اصطلاح می باشد که توسط افراد و به صورت عامیانه رواج یافته است.

همانطور که گفته شد کارت بازرگانی مجوزی است که نشان می دهد تمامی امور تجاری شما مطابق قانون و زیر نظر سازمان های دولتی در حال انجام است. بنابراین دریافت این کارت از الزامات آغاز هر تجارت بین المللی به شمار می رود؛ اما دریافت این کارت مراحل خاص و روندهای اداری مخصوص به خود را دارد که می تواند زمان زیادی را از شما بگیرید، کارت بازرگانی یکبار مصرف یا اجاره ای کارتی است که شاید بتواند مشکل را به سرعت حل کند!

در برخی موارد ممکن است افراد به دلایلی از کارت بازرگانی خود استفاده نکنند؛ اما در ازای دریافت مبلغی کارت خود را به سایر تجار و بازرگانان اجاره دهند. در واقع در چنین مواردی یک تاجر یا بازرگان با پرداخت مبلغی از پیش تعیین شده کارت بازرگان شخص دیگری را اجاره کرده و به این وسیله به تجار می پردازد که اصطلاحا به چنین کارتی، کارت بازرگانی یکبار مصرف یا اجاره ای گفته می شود.

استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف عموما خلاف قانون شناخته شده و مراجع ذیربط با مشاهده چنین اقدامی،  برخوردهایی خواهند داشت و همچنین در برخی موارد افراد سودجو به بهانه فرار از مالیات های گمرکی اقدام به دریافت کارت بازرگانی یکبار مصرف می نمایند که قطعا این اتفاق عواقب بدی را برای اجاره دهندگان کارت های بازرگانی به دنبال خواهد داشت.

 بنابراین کارت بازرگانی یکبار مصرف می تواند مزایا و معایبی داشته باشد که دانستن آن ها برای تجار تازه کار یا ناآشنا با این اصطلاح خالی از لطف نیست، بدین منظور در ادامه مقاله به تشریح این موضوعات می پردازیم.

اقدامات دولت در خصوص استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف

همانطور که گفته شد کارت بازرگانی یکبار مصرف کارتی است که شخص حقیقی یا حقوقی در ازای پرداخت یک مبلغ از پیش تعیین شده به صاحب کارت، به وسیله آن کارت به صادرات و واردات می پردازد. تجار و بازرگانان به دلایل مختلفی از کارت بازرگانی یکبار مصرف استفاده می کنند؛ اما مراجع قانونی و سازمان های اجرایی عموما با این نوع اقدامات مخالف بوده و معمولا مجازات هایی را برای برخورد با چنین افرادی در نظر می گیرند.

استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف شاید در وهله ی اول در تسریع روند فرآیندهای مربوط به تجارت شما موثر و مفید واقع شود؛ اما به طور کلی استفاده از این کارت می تواند معایب زیادی را نیز برای شما به همراه داشته باشد، بدین منظور در ادامه مقاله در خصوص کارت بازرگانی یکبار مصرف و معایب استفاده از آن حتما صحبت خواهیم کرد؛ اما پیش از هر چیز برای درک معایب استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف بهتر است اقدامات دولت را در ارتباط با این دسته از کارت ها بررسی کنیم.

گمرک جمهوری اسلامی ایران به منظور جلوگیری از کاربرد کارت بازرگانی یکبار مصرف در انواع تجارت های بین المللی در آذر ماه 1394 بخشنامه ای را تصویب و به تمامی گمرکات کشور ارسال نمود تا سازمان های گمرکی ضمن توجه به این بخشنامه، با دقت نظر بیشتری در خصوص عدم استفاده تجار از این کارت ها اقدام نمایند.

در این بخشنامه به معرفی ویژگی ها و شاخص های متعدد کارت های بازرگانی یکبار مصرف اشاره شده تا کارکنان گمرک با دقت بهتری کارت های بازرگانی را بررسی نموده و در خصوص اجاره ای بودن آن ها تصمیم بگیرند که برخی از این ویژگی شامل موارد ذیل می باشند:

  • کارت ‌های بازرگانی که معمولا توسط چندین حق العمل‌کار یا ترخیص کار گمرک استفاده شده اند.
  • کارت ‌های بازرگانی که با ارائه آن‌ها در گمرکات مختلف کشور، کالایی ترخیص یا اظهار می‌شود.
  • کارت‌ های بازرگانی که از آن‌ها در فصول مختلف و با تعرفه های متعدد، کالایی ترخیص یا اظهار شده است.
  • کارت‌ های بازرگانی که به لحاظ موقعیت جغرافیایی در گمرکات خارج از محل صدورشان از آن‌ها استفاده‌ شده است.

کارت بازرگانی یکبار مصرف و معایب استفاده از آن

با اقدامات انجام شده از سوی دولت به منظور جلوگیری از کاربرد کارت بازرگانی یکبار مصرف، باید بگوییم که استفاده از این کارت ها توسط تجار هیچ دلیل قابل قبولی نداشته و لذا در صورت برخورد قانون با متخلفین نه تنها مجازات های مادی و زیان های مالی برای افراد به وجود خواهد آمد بلکه موجب از دست رفتن اعتبار و جایگاه بین المللی افراد در بازارهای تجاری خواهد شد.

بنابراین استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف به هر دلیلی خلاف قانون شناخته شده و بهتر است پیش از انجام هرگونه فعالیت در بخش تجارت های بین المللی نسبت به دریافت انواع کارت های بازرگانی اقدام کرده باشید؛ اما برای درک بهتر این موضوع لازم است که به توضیح معایب استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف بپردازیم، بدین منظور در ادامه مواردی از معایب کارت های بازرگانی یکبار مصرف را عنوان می کنیم:

  • کارت بازرگانی یکبار مصرف را می توانید با قیمت پایین تری نسبت به سایر کارت های بازرگانی تهیه نمایید؛ اما توجه داشته باشید که ریسک انجام این کار بسیار بالا بوده و می تواند در سایر امور تجاری شما تاثیر سوئی داشته باشد.
  • این کارت ها عموما دارای بدهی های سنگین مالیاتی می باشند که در صورت مشخص شدن این موضوع توسط گمرک، کالای وارداتی یا صادراتی شما به طور ناگهانی توسط گمرک ضبط و مسدود خواهد شد.
  • با توجه به این که کارت های بازرگانی یکبار مصرف توسط اشخاص مختلف اجاره می شوند، به درستی نمی توان در خصوص تمدید انقضای کارت ها اقدام نمود و بر این اساس در صورت اتمام انقضای کارت، کالای شما متروکه اعلام شده و پرداخت هزینه های سنگین انبارداری از مهم ترین عواقب این اتفاق ها می باشد.
  • همچنین اجاره این کارت ها غالبا بدون ضمانت نامه و تضمین انجام می شود، بنابراین هیچ ضمانتی در خصوص تضمین کالای تجاری شما وجود ندارد.

به طور کلی استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف برای هر تجارتی خلاف قانون شناخته شده و قطعا انجام این کار اصلا درست و عاقلانه نمی باشد. بنابراین بهتر است پیش از پرداخت هزینه های گزاف در این زمینه از طریق سازمان ها و مراجع قانونی ذیربط نسبت به دریافت کارت بازرگانی اقدام نمایید، چرا که همواره افراد سودجویی نیز وجود دارند که با اهداف مختلف اقدام به اجاره کارت های بازرگانی می کنند تا بدین طریق از مالیات رهایی یابند یا با کلاهبرداری های متعدد بدین طریق برای خود درآمدزایی داشته باشند.

در نتیجه دریافت کارت بازرگانی از طریق سازمان ها و مراجع قانونی همواره بهترین راه برای اخذ مجوزهای قانونی در تمامی امور تجاری می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]