به وب سایت شرکت بازرگانی اورانوس خوش آمدید.
واردات و ترخیص گیربکس از گمرک

واردات و ترخیص گیربکس از گمرک

گیربکس یکی از مهم‌ترین قطعات صنعتی است که به منظور انتقال قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. واردات گیربکس از کشورهای مختلف انجام می‌شود. برای ترخیص گیربکس ضوابط خاصی در گمرک وجود دارد. در این مقاله از شرکت بازرگانی اورانوس ابتدا گیربکس را به شما معرفی خواهیم کرد، ویژگی‌‌ها و کاربرد‌های آن را بیان می‌کنیم، سپس قوانین واردات گیربکس و ضوابط ترخیص گیربکس را هم برای شما شرح خواهیم داد.

گیربکس چیست؟

برای واردات گیربکس و آگاهی از ضوابط مربوط به ترخیص گیربکس، مطلب امروز را از دست ندهید. اما ابتدا به این سوال پاسخ می‌دهیم که گیربکس چیست؟ گشتاور تولید شده از طریق موتور باید متناسب با نیاز خودروها به چرخ‌های خودرو منتقل شود. کنترل و تنظیم قدرت انتقال شده به چرخ‌های خودرو توسط گیربکس یا جعبه دنده انجام می‌شود. در واقع گیربکس این امکان را برای راننده به وجود می‌آورد تا با سرعت‌های مختلف و شرایط متفاوت، خودروی خود را کنترل کند. هر موتوری قابلیت تولید مقدار مشخصی  توان و گشتاور را دارد، با استفاده از جعبه دنده و گیربکس بدون افزایش دور موتور و گشتاور، می‌توان به توان و سرعت مورد نظر رسید. اهمیت واردات گیربکس و ترخیص گیربکس، از آن جهت است که این قطعه وظایف مهمی را انجام می‌دهد. علاوه بر این موارد که گفته شد، گیربکس وظایف دیگری هم دارد که آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

پیشگیری از سرعت‌های ناخواسته یکی از وظایف مهم گیربکس است. از طریق گیربکس این امکان وجود دارد که در سراشیبی‌ها و شرایط جاده‌ای مختلف، که امکان سقوط و خارج شدن خودرو از مسیر وجود دارد، کنترل خودرو را به طور کامل در دست داشته باشید. تنظیم جهت حرکت خودرو نیز یکی دیگر از وظایف و عملکردهای گیربکس است. با استفاده از گیربکس می‌توانید جهت حرکت خودروها را به عقب و جلو کنترل کنید و هم چنین قدرت حرکت معکوس در خودرو ایجاد کنید.

قطعات مختلف گیربکس

قطعات مختلف گیربکس

برای ساخت گیربکس از قطعات زیادی استفاده می‌شود. مهم‌ترین اجزای گیربکس چرخ دنده‌های آن هستند، بر اساس نوع گیربکس اشکال و جنس این چرخ دنده‌ها متفاوت است. در ساختار فیزیکی گیربکس از تعداد زیادی چرخ دنده استفاده می‌شود. بر اساس نوع فعالیت هر یک از چرخ دنده‌های گیربکس، میزان توان و گشتاوری که از موتور به چرخ‌های خودرو انتقال می‌یابد تعیین می‌شود. هر یک از چرخ دنده‌هایی که روی گیربکس قرار دارند، نشانگر یکی از دنده‌های است که روی دسته دنده داخل کابین قرار دارد. در همه‌ی مدل‌های مختلف از گیربکس از این نوع چرخ دنده‌ها استفاده می‌شود، اما تعدادی که مورد استفاده قرار می گیرد و نوع این چرخ دنده‌ها، متفاوت هستند.

 پوسته‌ی گیربکس یکی از اجزای دیگر گیربکس است. این قطعه از چدن ریخته گری ساخته می‌شود، چرخ دنده‌های گیربکس و محورهای آن درون پوسته‌ی چدنی گیربکس قرار می‌گیرند. شافت ورودی و محور کلاج که به عنوان شافت کلاج هم شناخته می‌شود از اجزای گیربکس است. شافت کلاج، محور محرک گیربکس است. این محور به صورت کاملا پیوسته در بخش ورودی پوسته‌ی گیربکس به چرخ دنده‌ای متصل است، هم چنین از طریق کلاج با موتور خودرو نیز مرتبط می‌شود. محور زیر و شافت واسط قطعه‌ی دیگر گیربکس است. وظیفه‌ی انتقال گشتاور از محور محرک به محور متحرک بر عهده‌ی شافت واسط است. روی شافت واسط تعدادی چرخ دنده قرار دارد و این چرخ دنده‌ها با محور پیوسته و یک پارچه هستند. چرخ دنده‌ی ابتدایی محور زیر با چرخ دنده‌ی محور محرک درگیر است، این چرخ دنده سرعت ورودی تولید شده توسط موتور را بدون تغییر و با همان مقدار مشخص، به سمت شافت خروجی انتقال می‌دهد.

شافت خروجی یا محور اصلی گیربکس با استفاده از چرخ دنده  با محور واسط مرتبط می‌شود. نیروی تبدیل شده در جعبه دنده توسط محور اصلی به سمت میل گاردان منتقل می‌شود. روی محور اصلی تعداد زیادی چرخ دنده قرار دارد، این چرخ دنده‌ها با محور یک پارچه نیستند. چرخ دنده‌های روی محور اصلی قطر‌های متفاوتی دارند و روی محور اصلی به صورت دورانی حرکت می‌کنند. حرکت دورانی این چرخ دنده‌ها از طریق درگیر شدن آن‌ها با چرخ دنده‌هایی که روی شافت واسط قرار دارند، ممکن می‌شود. قطعات دیگری نیز روی گیربکس قرار دارند، می‌توانید برای اطلاعات بیش‌تر درمورد این قطعات تحقیق کنید.

مراحل واردات و ترخیص گیربکس از گمرک

مراحل واردات و ترخیص گیربکس از گمرک

برای واردات گیربکس و ترخیص گیربکس قوانین و شرایطی وجود دارد،  در ادامه این قوانین را ذکر خواهیم کرد. در گام نخست برای واردات گیربکس قطعا باید درمورد قوانین آن تحقیقات لازم را انجام دهید و مدارک لازم را آماده کنید. هر کالایی که وارد می‌شود نیازمند مجوزهای مختلف است. برای واردات گیربکس و ترخیص گیربکس نیز قطعا ضوابطی وجود دارد. مجوزهایی که برای واردات قطعات صنعتی نیاز دارید به شرح زیر است.

گرفتن مجوز واردات گیربکس از اداره صمت، صمت به معنای وزارت صنعت، معدن و تجارت است. اخذ ثبت سفارش گیربکس از طریق کارت بازرگانی، اخذ نظریه‌ی آزمایشگاه که در گمرک وجود دارد. اخذ استاندارد اجباری که باید از سازمان استاندارد بین المللی ایران صادر شود. و بسیاری دیگر از مجوز‌ها که وجود هر یک لازم و ضروری است.

به منظور ترخیص گیربکس نیز مدارک مختلفی لازم دارید که آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. بارنامه که شامل اطلاعات نوع کالا است، ترخیصیه که برای تسویه حساب وارد کننده با شرکت حمل کننده استفاده می‌شود. گواهی مبدا، ظهر نویسی اسناد، فاکتور، بیمه نامه، قبض انبار، پروفرما نیز مدارک دیگر برای ترخیص گیربکس هستند.

جهت دریافت خدمات واردات و ترخیص کالا از گمرک از جمله گیربکس با شرکت بازرگانی اورانوس در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]