به وب سایت شرکت بازرگانی اورانوس خوش آمدید.
نحوه واردات و ترخیص مواد نساجی از گمرک

واردات و ترخیص مواد نساجی از گمرک

مواد نساجی چیست؟

مواد نساجی به مواد اولیه ای گفته می شوند که برای تولید پارچه، کاموا، نخ و امثال آنها استفاده می شوند. مواد اولیه نساجی سه نوع هستند یا طبیعی هستند مثل کتان و پنبه،  یا به صورت مصنوعی تولید می شوند مثل نایلون و پلی استر،  یا الیاف کانی هستند مثل الیافی که در لباس های آتش نشان ها به کار می روند.

نکاتی مهم در مورد واردات مواد نساجی

بیشترین تجارت ایران از نظر واردات مواد اولیه نساجی از کشور های چین و ترکیه انجام می شود. چین امروزه از بزرگ‌ترین تولید کننده های مواد اولیه شیمیایی نساجی است، بیشتر مواد اولیه شیمیایی مورد نیاز نساجی را از چین به ایران وارد می کنند. واردات مواد نساجی باید مطابق با بخشنامه ها انجام شود. همه نکات و قانون ها مثل گرفتن مجوزهای مهم باید در نظر گرفته شوند وگرنه ترخیص مواد دچار مشکل خواهد شد.  برای واردات و ترخیص مواد نساجی از گمرک به علت تغییر سریع بخشنامه ها و قوانین گمرکی باید اطلاعات خود را به روز کرد یا ترخیص مواد را به شرکت هایی سپرد که در این کار حرفه ای هستند. که در این زمینه می توانید با شرکت بازرگانی اورانوس در ارتباط باشید.

در این صورت، می توان واردات مواد و همچنین ترخیص مواد از گمرک را سریع و مقرون به صرفه انجام داد. ایران از صنعت نساجی حمایت می کند چون کاربرد و مصرف زیادی در صنعت ایران دارد، اما متأسفانه در ایران قدرت تولید رنگ نساجی وجود ندارد. واردات مواد نساجی مثل، رنگ نساجی از کشورهای دیگر صورت می گیرد این باعث شده، واردات مواد نساجی به تجارتی مفید و پر از سود تبدیل شود.

هدف از واردات مواد نساجی

هدف از واردات و ترخیص مواد نساجی از گمرک  کسب سود و همچنین تأمین کردن نیاز تولیدی های داخل کشور است. صنعت نساجی به مواد اولیه ای نیاز دارد که بعضی از آنها در ایران تولید نمی شوند . به ناچار باید از دیگر کشورها خریداری شوند مثل روان کننده های صنعتی، رنگ و بعضی از پارچه ها .

صنعت نساجی در ایران

صنعت نساجی یکی از پر قدمت ترین صنعت های ایران است و قرن ها قدمت دارد. این صنعت طرفداران زیادی دارد کسانی داخل کشور، در تولیدی های نساجی مشغول کار هستند و بعضی ها از طریق واردات و ترخیص مواد نساجی از گمرک درآمد کسب میکنند . البته در ایران مشکلات زیادی بر سر مسیر صنعت نساجی قرار داشت که باعث شد کمی از دیگر کشورها عقب بماند. در دوره ای کارخانه ها تقاضای خود را برای مواد اولیه نساجی کاهش دادند و همین، باعث شد اکثر تولید کنندگان مواد نساجی این کار را کنار بگذارند . امروزه کارخانه های نساجی در کشور برای تولید خود به مواد اولیه نیاز دارند که مجبور به واردات مواد نساجی هستند.

واردات رنگ‌ های نساجی

مواد اولیه نساجی در درجه اول الیاف است و بعد از الیاف، رنگ نساجی از مهمترین مواد اولیه نساجی است که واردات مواد نساجی بیشتر روی آن متمرکز است. برای تولید کردن رنگ های نساجی باید فناوری های پیشرفته ای داشت، حتی اگر بتوان در ایران رنگ نساجی هم تولید کرد باز باید مواد اولیه رنگ را از کشور های دیگر وارد کرد.

مراحل واردات مواد نساجی

مراحل واردات مواد نساجی

واردات مواد نساجی  هم مانند واردات دیگر مواد مراحلی دارد. اولین مرحله شناخت باید و نبایدها و قانون های واردات کالا است به عنوان مثال هر محصول وارداتی باید کد تعرفه مخصوص به خود را داشته باشد. همچنین باید مراحل بانکداری بین المللی و روش های نقل و انتقال پول را هم شناخت. باید مواد اولیه مناسب را شناسایی و با توجه به نیازهای داخلی و همچنین قیمت آن، خرید انجام داد. یکی دیگر از مراحل مهم واردات مواد پیدا کردن تأمین کننده کالا در کشورهای دیگر است که با تحقیقات و مشاوره های شرکت های بازرگانی معتبر و خوب می توان تأمین کننده مناسب را پیدا کرد.

برای واردات مواد نساجی باید این مراحل را هم طی کرد :

  1. گرفتن مجوز واردات مواد نساجی
  2. مشخص کردن  قیمت خرید
  3. مشخص کردن هزینه های واردات
  4. قرارداد بستن با تأمین کننده مواد نساجی
  5. ترخیص مواد نساجی از گمرک

ترخیص کالا

ترخیص کردن کالا از گمرک مهمترین مرحله در واردات کالا می باشد. هر کشوری قوانین خاص خود را دارد و هر تاجری باید قبل از شروع هر تجارتی با این قوانین آشنا شود و آنها را رعایت کند وگرنه دچار مشکل می شود.

نکات کلیدی ترخیص مواد نساجی از گمرک

مهمترین گام برای واردات و ترخیص مواد نساجی از گمرک داشتن مجوزها و مدارک لازم است.  به طور مثال هر تاجری می داند که برای ترخیص کالا از گمرک باید کارت حق العمل کاری و همچنین کارت بازرگانی داشته باشد. این کارت از طرف سازمان گمرک به تاجر داده می شود. یکی دیگر از نکات کلیدی ترخیص مواد مشخص کردن ارزش مواد ترخیص شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]